A mezőgazdaság legfontosabb kihívása a 21. században: Az AgroMo Klíma- és környezetadaptív döntéstámogató rendszer
A kísérleti rendszer bemutatása működés közben
Fodor Nándor PhD, tudományos főmunkatárs, osztályvezető
(ATK Mezőgazdasági Intézet, Növénytermesztési Osztály)
Interaktív bemutató az ATK Mezőgazdasági Intézetében
A mezőgazdaság legfontosabb kihívása a 21. századra: a hatékonyság növelése. A hatékonyság növelésének egyik kézenfekvő módja, ha kísérletek segítségével egyre jobban megismerjük azt a termelési környezetet, ami megélhetésünket biztosítja. Az ilyen megfigyelési adatok begyűjtésére hoztunk létre egy csúcskategóriás
kísérleti rendszert Martonvásáron. A légköri széndioxid dúsítási kísérlet 17 m átmérőjű gyűrűiben folyamatosan 600 ppm környékén tudjuk tartani a széndioxid koncentrációját, így képet kaphatunk arról, hogy milyen lehet majd a termesztett növényeink teljesítménye a jövőben. Az eszköz segítségével szabadföldi környezetben olyan körülményeket tudunk előállítani, mint amilyenek a század végén várhatók.
Mérési adatainkat első sorban egy rendszermodell fejlesztéséhez használjuk fel, melynek segítségével az agroökoszisztéma működése szimulálható. Az AgroMo szimulációs növénytermesztési modell segítségével egy izgalmas virtuális időutazást tehetünk a jövőbe. Megbecsülhetjük, hogy 2050 vagy 2100 környékén milyen termésátlagok várhatók hazánkban. Sőt a modelleredmények klímaváltozási alkalmazkodási stratégiák kidolgozásában is segítenek bennünket.
vissza a programhoz>>